Dalmacija, najveća turistička regija na Jadranu, proteže se južno od otoka Paga na sjeveru do Rta Oštra na jugu. Malo kiše te mnogo sunca i mora sigurno nije sve što Vas čeka u Dalmaciji. Ovo je područje svjedočanstava burne istorije, bogate gastronomske ponude, začuđujuće gustoće prirodnih čuda neviđene ljepote te gostoljubivog i vrijednog stanovništva.
Današnjim regionalnim središtem Dalmacije smatra se Split, grad smješten u sredini priobalnog dijela Dalmacije. Ostala veća središta su Zadar, Šibenik i Dubrovnik, te niz manjih središta – priobalno Biograd na Moru, Trogir, Omiš, Makarska i Ploče, a u zaleđu Benkovac, Knin, Drniš, Sinj, Imotski, Vrgorac i Metković. Od naseljenih otoka mogu se izdvojiti Brač, Hvar, Pag, Vis i Korčula.
Povijest Dalmacije
Dalmacija se kao regija prvi put spominje u 1. st. kao naseobina ilirskog plemena Dalmata. Bila je i rimska provincija u kojoj nastaje velika Salona, jedan od najvažnijih rimskih gradova. U VII st. na ove prostore dolaze Hrvati koji naseljavaju obalne gradove koji godinama kasnije pod mletačkom vlašću znatno nazaduju.
Nakon Mlečana, na vlast dolaze Turci pod čijom najezdom većina stanovništva bježi na otoke, te se oni sve više razvijaju, okrenuvši se trgovini, pomorstvu i ribarenju. Kroz daljnju istoriju Dalmacija je mijenjala svoje granice i vladare, da bi u novije doba postala omiljena ljetna destinacija za posjetitelje iz cijele Europe. Svjedočanstva prošlosti su i brojni sakralni objekti od kojih su neki uvršteni u listu UNESCO-ve svjetske baštine.
Gastronomska ponuda
Dalmatinska kuhinja izborom i načinom pripreme namirnica udovoljava svim nutricionističkim preporukama i medicinskim savjetima o zdravoj i uravnoteženoj prehrani. Prvo mjesto pripada ribi koja se priprema na gradele, brudet ili lešo, ali se nudi i kao usoljena i marinirana. Od začina prevladavaju lovor i češnjak te nezaobilazno maslinovo ulje. Školjke i rakovi pripremaju se na buzaru, a dalmatinski mesni specijalitet je pašticada s njokima. Tipično dalmatinske slastice su fritule i rožata. Dalmatinska vina i dalmatinski pršut poznatiji su proizvodi ovog kraja od davnina..
Manifestacije
Krajem marta i početkom aprila u Splitu posjetite Croatia Boat Show ili malo kasnije Dane cvijeća u Sv. Filipu i Jakovu. U aprilu možete krenuti i Tragovima Winnetoua kamenjarom Starigrada-Paklenice. Tko početkom maja posjeti Hvar može uživati u Danima Hvarskog pozorišta, a tokom cijelog ljeta odvijaju se Hvarske ljetne priredbe, dok se u maju u gradu Korčula može pogledati Povratak u doba Marka Pola.
Od početka juna do kraja septembra uživajte u Makarskom kulturnom ljetu. Krajem juna Biograd se može podičiti Festivalom kraljevskih gradova, a Zadar Festivalom Morskih orgulja. Tokom cijelog ljeta uživajte u Supetarskom litu na Braču ili u Viškom kulturnom ljetu na Visu. Tokom prijelaza na juli posjetite Međunarodni dječji festival u Šibeniku. Osladite nepce na Ninskoj Šokolijadi u julu. Ako ste tada u Dubrovniku, posjetite Libertas film festival kojemu slijede Dubrovačke ljetne igre. Na Mljetu tada posjetite Mljetsko kulturno ljeto. Posjetitelji Pelješca mogu uživati u Stonskom ljetu. Trogirsko kulturno ljeto zabavljat će vas više od dva ljetna mjeseca, dok su Omiško kulturno ljeto i Kaštelansko zabavo-kulturno ljeto malo kraća no nikako manje zabavna događanja.
Sinjska alka središnji događaj augusta srednje Dalmacije. U augustu ne propustite Noć punog miseca u Zadru, ali ni Tradicionalne magareće trke u Tribunju. Tokom septembra u Cavtatu odvija se Epidaurus festival, dok u Supetru krajem septembra uživajte u Danima varenika – tradicionalnog pripravka od mladog vina.
Važnije prirodne znamenitosti Dalmacije
- Nacionalni park Paklenica kod Starigrada-Paklenice
- Nacionalni park Krka u blizini Šibenika
- Nacionalni park Kornati
- Nacionalni park Mljet
- Park prirode Telašćica na otoku Dugom otoku
- Park prirode Vransko jezero u blizini Biograda na Moru
- Park prirode Biokovo
- Park prirode Lastovo
Važnije kulturne znamenitosti Dalmacije
- Stari grad Zadra
- Katedrala Sveti Jakov u Šibeniku (UNESCO)
- Stari grad Trogira (UNESCO)
- Dioklecijanova palača u Splitu (UNESCO)
- Stari grad Korčule na otoku Korčuli
- Dubrovnik (UNESCO)